آرشیو
  آموزش ساخت ماکت خانه با مقوا  

 

اهداف ساخت ماکت :


ساخت ماکت از روش های آموزشی بسیار موثری است که باعث ارتقای سطح یادگیری و پرورش قوه ی خلاقیت و ابتکار کودکان و نوجوانان می‌شود  .ابزاری به غایت تاثیر گذار در امر پ‍‍ژوهش و بررسی ،خلق ایده ها ، آزمون نظریه ها و كشف راهكار های مبتكرانه است كه فرد برای بیان اندیشه و ایده های خود از آن مدد می جوید. درساخت ماکت ، هدف این است که فرد یاد بگیرد مشاهده گر با دقتی باشد ، عادت کند به هنگام مشاهده ی اشیا ، درباره ی آن ها بیندیشد و تخیلات خود را به کار گیرد . هنگام ساخت ، با به کار گیری قوانین ریاضی و هندسی و هماهنگی چشم و دست ، قدرت تصور و تجسم فرد پرورش می یابد و استعداد های او شکوفا می شود


وسایل لازم جهت ساخت ماکت خانه :


دو عدد مقوا
تیغ موکت بُری

مداد
متر یا خط کش بلند
چسب چوب

رنگ گواش یا اسپری

 

برای شروع کار جعبه مقوایی را آماده نمایید. زبانه های بالا و پایین جعبه که در واقع در جعبه می باشند (در شکل زیر بخش زرد رنگ) را ببرید. بعد از این کار جعبه را ایستاده قرار دهید تا مطمئن شوید که تعادل کافی را دارد در غیر این صورت لبه های پایینی آن را مرتب و صاف کنید. با مداد بر روی جعبه از ابتدای کار بالا، پایین ، عقب و جلوی خانه را مشخص نمایید.

 

 

بعد از تعادل کامل جعبه آن را از محل چسب و با منگنه اش باز کنید. هنگامی که جعبه باز می شود یک نوار باریک در امتداد مقوای شما خواهد بود (بخش قرمز رنگ شکل زیر) حتما این بخش را نگاه دارید چون برای بستن دوباره جعبه به آن نیاز داریم. حال مقوا را روی زمین صاف پهن کنید طوری که درون جعبه، رو باشد.

 

 

نقطه میانی وجهی که مربوط به جلوی خانه است را بیابید (بخش آبی رنگ). از بالای آن به اندازه 30 سانتی متر، از هر طرف صفحه علامت بزنید. با استفاده از خط کش از محل های علامت زده به نقطه میانی وصل نمایید.
به این ترتیب دو مثلث در بالای صفحه ایجاد می شوند که با استفاده از تیغ موکت بُری آن ها را در آورید (بخش های زرد رنگ)

 

 

لازم است که همین کار را در وجه مربوط به پشت خانه نیز تکرار کنید. بهترین راه این است که مقوار را تا کنید طوری که وجه پشت بر روی وجه جلوی خانه قرار گیرد و با کمک مداد طرح شیروانی را روی وجه دوم نیز رسم کرده و ببرید.

آن چه از مقوای شما باقی می ماند به شکل زیر می باشد. مجدد مقوا را روی زمین پهن کرده و بر روی دو وجه دیگر (وجه های کناری) خطوط صافی را در فاصله 30 سانتی متری از بالای مقوا رسم نمایید.

این خطوط در واقع از محل شروع شیروانی ها رسم می شوند. مستطیلی را که در بالای این دو خط ایجاد شده با دقت ببرید (بخش های زرد رنگ شکل زیر) و از بدنه اصلی مقوا جدا نمایید.

 

 

حال می توانید درب و پنجره های خانه اش را رسم کنید. سپس با استفاده از تیغ موکت بری سه ضلع آن را دور تا دور ببرید و روی ضلع باقی مانده با پشت تیغ آهسته کشیده تا مقوا راحت تر تا شود.

 

 

خب اکنون کار اصلی خانه به پایان رسید و زمان چسباندن آن شده است. محل اتصال ها را کاملا چسب زده و مقوا را خوابیده بگذارید تا خوب خشک شود

بعد از خشک شدن چسب خانه را بلند کرده و سقف را بر روی آن قرار دهید. بهتر است سقف را نچسبانید تا در صورت نیاز بتوانید خانه را تا کرده و به کناری بگذارید!